Mellfelvarrás
A mellfelvarrás vagy masztopexia műtét során a plasztikai sebész megemeli az emlőszöveteket, magasabbra helyezi az emlőbimbót, csökkenti a bimbóudvar méretét és korrigálja az emlők közötti aszimmetriát. Orvosa számos metszési mintázat közül választhat az előbb felsorolt célok eléréséhez, de a leghatásosabb egy olyan technika, amelynél a heg alakját a klasszikus nyalókához hasonlítják a szakmában, mivel körülfut a bimbóudvaron és alatta vízszintesen folytatódik az emlő alatti redőig. A hegek az emlőkön általában jobban gyógyulnak, mint a test más részein.
A meglévő emlőszövet újraformálásával az emlő térfogata és teltsége visszahozható implantátum használata nélkül. Az emlőbimbó érzékelésének megtartása alapvető fontosságú. Az eljárás alacsony kockázattal és kevés fájdalommal jár, és a páciensek is elégedettek a végeredménnyel.
Bizonyos esetekben, főként kis térfogatú melleknél, ha a páciens nagyobb térfogatot és teltséget szeretne elérni, implantátum beültetésére is szükség lehet, az eljárásról bővebben a Mellfelvarrás és nagyobbítás menüpontban olvashat.
Ki alkalmas mellfelvarrásra?
Általánosságban véve a 30-as éveik vége felé járó vagy idősebb hölgyek számára előnyös ez a beavatkozás, illetve akik már egészen fiatal koruk óta elégedetlenek megereszkedett kebleikkel (örökletes hajlam), vagy akik emlői a terhességek során veszítettek térfogatukból (striák jelenléte jelzi a terhesség alatt és után bekövetkező megnagyobbodás majd térfogatcsökkenés hatását).
Amennyiben bizonytalan, keblei megereszkedettségének mértékét (orvosi szóval "ptosis", ejtsd: ptózis) plasztikai sebésze megállapítja. Ennek során az emlőbimbónak a mell alatti természetes redőhöz képest való elhelyezkedését állapítja és méri meg. Az osztályozás során egy nemzetközileg elfogadott rendszert (Regnault-féle ptosis osztályozás) alkalmaz, és a következő osztályok egyikébe sorolhatja az Önnél megfigyelt állapotot:
-
nincs ptosis
-
I-es fokozatú ptosis - enyhe
-
II-es fokozatú ptosis - közepes
-
III-as fokozatú ptosis - előrehaladott
-
IV-es fokozatú ptosis - súlyos mértékű
-
pseudoptosis
-
kötőszöveti maldisztribúció - egy fejlődési rendellenesség
Az emlők megereszkedése sok tényezőtől függ. Ezek közül legfontosabbak a dohányzás, terhességek száma, a gravitáció, magasabb test-tömeg index, nagyobb melltartó méret, genetikai hajlam és nagy mértékű fogyás-hízás. Menopauza idejében a bőr veszít elaszticitásából, ami ugyancsak hozzájárul a ptosis kialakulásához. Téves hiedelem azonban, hogy a szoptatás hozzájárul a folyamathoz, illetve hogy melltartó viseléssel megakadályozhatjuk kialakulását.
Műtét előtti teendők
A műtéti beavatkozás előtt elvégzendő vizsgálatok:
- vérvizsgálat
- mellkas röntgen
- elektrokardiogram (EKG)
- emlőrák szűrés
Rendszeresen szedett gyógyszereiről feltétlenül szükséges tájékoztatnia plasztikai sebészét, ugyanis a műtét előtti és utáni időszakban a szövődmények megelőzése érdekében egyes gyógyszerek szedését szükséges lehet ideiglenesen felfüggeszteni. Amennyiben Ön dohányzik, erre az időszakra a dohányzást is szükséges szüneteltetni.
Bővebben a dohányzásról plasztikai sebészeti beavatkozásokkal összefüggésben.
Műtét után
A beavatkozást követően, amennyiben az altatásban történt, egy éjszakát célszerű a klinikán eltölteni, a páciens biztonsága érdekében.
A mellek kímélése nagyon fontos, a plasztikai műtét után 6 héten át:
- sport, autóvezetés, megerőltető fizikai tevékenység mellőzése javasolt
- a melleket ne érje nyomás
- alvás, pihenés háton fekve javasolt
- speciális melltartó viselése javasolt
- napozás, szolárium használat kerülése javasolt
Varratszedésre 2 héttel később kerül sor. A következő kontroll időpontját is ekkor beszélik meg orvosával. A korosztály szerinti mellrákszűréseken továbbra is kifejezetten javasolt megjelenni!
szakmai lektor: Dr. Mátrai Zoltán PhD főorvos