Stádiumbeosztás
Az emlőrák TNM osztályozása és stádiumbeosztása
A daganatos betegségek diagnózisa, kezelése és után követése szigorú, több évtizedes klinikai kutatási eredményeken alapuló protokollok szerint történik. A rosszindulatú tumorok kezelését és prognózisát alapvetően meghatározza a stádiumuk.
A stádium meghatározása, vagyis a stádiumbeosztás során egységes nemzetközi rendszer által meghatározott csoportba sorolható a daganat, anatómiai kiterjedése alapján. A daganat stádiumának igen fontos szerepe van a társadalmi szintű szűrések, megelőzési és korai diagnosztikus stratégiák kialakításának szempontjából is.
Az egységes rendszer kialakítását az Union of International Cancer Control (UICC) és a World Health Organization (WHO) kezdeményezte és dolgozta ki több mint 50 évvel ezelőtt, azóta folyamatosan fejlesztik. A rendszer az úgynevezett TNM klasszifikáció, mely mozaikszó betűi egy-egy kategóriát jelölnek, és különböző szám- és betűkombinációkkal együtt adják meg az adott daganat TNM státuszát. Klinikai TNM-et (cTNM) a kezelések előtt lehet meghatározni, míg a daganat sebészi eltávolítását követően szövettani (pTNM) típusát, mivel patológusok a daganatos szöveten különböző, a kezelést sokszor döntően befolyásoló vizsgálatot végeznek.
T (Tumor): a primer tumorra vonatkozik
TX – primer tumor nem mutatható ki
Tis – in situ duktális karcinóma (DCIS) (a tumor a tejcsatornán belül helyezkedik el)
T1 – tumor átmérője ≤2cm, négy alcsoportja van:
-
T1mi – a tumorátmérő 1 mm vagy kisebb
-
T1a – tumor átmérője 1 – 5 mm
-
T1b – tumor átmérője 5 – 10 mm
-
T1c – tumor átmérője 1 – 2 cm
T2 – tumor átmérője 2 – 5 cm
T3 – 5 cm-nél nagyobb tumor
T4 – négy alcsoportja van
-
T4a – Mellkasfalra terjedő emlődaganat
-
T4b – Az emlő őrére terjedő daganat, és a mell duzzadt állapota fennállhat
-
T4c – Mellkasfalra és bőrre terjedő emlődaganat
-
T4d – Gyulladásos emlőrák – a daganat feletti bőr vörös, duzzadt és érintése fájdalmas
N (lymph Node): regionális (primer daganat anatómiai régiójában elhelyezkedő) nyirokcsomó érintettségre (áttétre, metasztázisra) vonatkozik
A daganatos sejtek a kialakulás helyéről (primer tumorból) a regionális nyirokcsomókba és távolabbi testrészekbe is eljuthatnak a véráram vagy a nyirokkeringés útján. Ezt nevezik áttétnek, vagy metasztázisnak.
Az áttétes daganat ugyanolyan sejtekből áll, mint a primer tumor. Például, ha emlőráknál csontáttét keletkezik, abban az esetben a csontban is emlőrák sejtek vannak jelen, és metasztatikus emlőráknak, nem pedig csont daganatnak nevezik.
NX – a nyirokcsomók vizsgálata nem lehetséges (pl. korábbi beavatkozás alkalmával eltávolításra kerültek)
N0 – Nincsenek rákos sejtek a regionális nyirokcsomókban
N1 – A hónalji nyirokcsomókban vannak daganatsejtek, de a nyirokcsomók nem tapadtak ki a környező szövetekhez
-
pN1mi – mikrometasztázis, azaz 1 vagy több nyirokcsomóban 0.2 (vagy legalább 200 sejt) – 2 mm áttét
-
N1a – 1 – 3 nyirokcsomóban áttét, ezek közül egyikben legalább 2 mm
-
N1b – áttét a szegycsont melletti nyirokcsomó(k)ban, amit csak őrszem nyirokcsomó biopsziával találtak meg, tehát a nyirokcsomók megnagyobbodása tapintásra vagy képalkotóval nem állapítható meg
-
N1c – N1a és N1b együttes előfordulása
N2 – két alcsoportra osztható
-
N2a – áttétek a hónalji nyirokcsomókban, melyek egymáshoz vagy a környező szövetekhez kitapadtak
-
N2b – áttét a szegycsont melletti nyirokcsomó(k)ban, melyet képalkotóval fedeztek fel vagy tapintással is érezhetően megnagyobbodtak. Hónalji nyirokcsomó áttét nem állapítható meg.
N3 – három alcsoportja van, legalább egy 2 mm-nél nagyobb nyirokcsomó áttét és
-
N3a – áttét 10 vagy több nyirokcsomóban vagy áttét a kulcscsont alatti nyirokcsomókban
-
N3b – áttétek a hónalji és szegycsont melletti nyirokcsomókban
-
N3c – áttét a kulcscsont feletti nyirokcsomókban
M (Metastasis): távoli áttétek meglétét jelöli
MX – távoli áttét megléte nem vizsgálható
M0 – Röntgen (vagy egyéb képalkotó) vagy fizikális vizsgálattal távoli áttétet nem találtak
-
cM0(i +): Röntgen (vagy egyéb képalkotó) vagy fizikális vizsgálattal távoli áttétet nem találtak , de laboratóriumi vizsgálat során daganatsejteket találtak vérben vagy csontvelőben vagy az emlőtől távoli nyirokcsomókban (ahol az áttét mérete 0,2 mm alatti)
M1: Áttét távoli szervekben (emlőrák esetében leggyakrabban csontban, tüdőben, agyban és májban)
A stádiumbeosztás
A T, N és M kategóriák megállapítása után következik a stádiumbeosztás folyamata. Az azonos stádiummal rendelkező daganatok nagy hasonlóságot mutatnak biológiai viselkedésükben, így általánosságban véve a kezelésük is hasonló. A stádiumokat római számok (I – IV, a kevésbé előrehaladottól az előrehaladottig) és betűk jelölik. A nem-invazív daganatok stádiuma 0.
Stádium 0: In situ karcinóma
DCIS: A tejcsatornában (latinul ductus) kialakuló nem invazív daganat, ami így nem terjed a csatornán kívülre. Egyes esetekben azonban invazívvá válhat.
LCIS: Az emlő mirigyállománya 10-15 mirigylebenybe (latinul lobulus) rendeződik. A mirigylebenyben kialakuló nem invazív daganat az in situ lobuláris karcinóma, ami igen ritkán válik invazívvá.
Paget-kór: Abnormális sejtek az emlőbimbóban.
Stádium I
I-es stádiumú betegség esetén már invazív daganatról beszélünk, azonban nyirokcsomó illetve távoli metasztázis nem állapítható meg (csak nyirokcsomó mikrometasztázisa).
-
IA stádiumban az emlő daganat átmérője 2 cm vagy kisebb
-
IB-ben primer daganat nincs vagy 2 cm-nél kisebb, és a nyirokcsomókban igen kicsi (0,2 – 2 mm) daganatos sejtcsoportosulások találhatóak.
Stádium II
IIA – primer daganat nincs vagy 2 cm-nél kisebb, és 2 mm-nél nagyobb áttét található 1-3 hónalji vagy szegycsont melletti nyirokcsomóban, melyeket őrszem nyirokcsomó biopsziával azonosítottak vagy a primer daganat mérete 2 cm és 5 cm között van, és nincs jelen nyirokcsomó metasztázis.
IIB – primer daganat mérete 2 cm és 5 cm között van, és a nyirokcsomókban igen kicsi (0,2 – 2 mm) daganatos sejtcsoportosulások találhatóak vagy a primer daganat mérete 2 cm és 5 cm között van, és áttét található 1-3 hónalji vagy szegycsont melletti nyirokcsomóban vagy a primer daganat mérete 5 cm-nél nagyobb, azonban nincs nyirokcsomó áttét.
Stádium III
IIIA – Primer daganat az emlőben nem azonosítható, vagy ha igen, mérete bármekkora, és áttét található 4-9 hónalji vagy szegycsont melletti nyirokcsomóban (képalkotóval vagy fizikális vizsgálattal) vagy a primer daganat mérete 5 cm feletti, és a nyirokcsomókban igen kicsi (0,2 – 2 mm) daganatos sejtcsoportosulások találhatóak vagy a primer daganat mérete 5 cm feletti, és áttét található 1-3 hónalji vagy szegycsont melletti nyirokcsomóban, melyeket őrszem nyirokcsomó biopsziával azonosítottak.
IIIB – A primer daganat mérete bármekkora, és ráterjed a mellkasfalra és/vagy az emlő bőrére duzzanatot vagy fekélyt okozva. Áttétek lehetnek jelen 4 – 9 hónalji vagy szegycsont melletti nyirokcsomóban. A bőrre terjedő emlőrák gyulladásos emlőrák is lehet.
IIIC - Primer daganat az emlőben nem azonosítható, vagy ha igen, mérete bármekkora, és ráterjed a mellkasfalra és/vagy az emlő bőrére duzzanatot vagy fekélyt okozva. Áttétek lehetnek jelen 10-nél több hónalji vagy szegycsont melletti nyirokcsomóban vagy a kulcscsont feletti vagy alatti nyirokcsomókban. A bőrre terjedő emlőrák gyulladásos emlőrák is lehet. A IIIC stádiumú emlőrákok egy része nem kezelhető sebészi úton.
Stádium IV
Az emlődaganat távoli (csont, tüdő, máj vagy agyi) metasztázis(oka)t képzett.
szakmai lektor: Dr. Mátrai Zoltán PhD főorvos